EURUSD 1.1332 USDJPY 110.63 USDCAD 1.3148 EURCZK 25.640 USDCZK 22.616 EURPLN 4.3309 USDPLN 3.8230
EURUSD 1.1332 USDJPY 110.63 USDCAD 1.3148 EURCZK 25.640 USDCZK 22.616 EURPLN 4.3309 USDPLN 3.8230

Založte si reálny účet

Založte si reálny účet

Mikro-loty bez minimálneho vkladu!

Založte si demo účet MetaTrader 5

Založte si demo účet MetaTrader 5

Obchodujte s virtuálnym miliónom

Demo účet MT 4

Demo účet MT 4

Vyskúšajte klasiku

Semináre a webináre

Semináre a webináre

Bezplatne každú stredu a vo štvrtok

Pre tých, ktorí používajú platformy MetaTrader a hodlajú obchodovať s komoditami a burzovými indexmi, predstavuje expirácia dôležitú skutočnosť, s ktorej princípom by mali byť oboznámení

Všeobecné pravidlo

Futures kontrakty sú obchodované v sériách a každá z nich má odlišný deň expirácie.

Investori obchodujúci cez platformy MetaTrader nájdu informácie týkajúce sa expirácie každého jednotlivého kontraktu v Tabuľke expirácií.

Expirácia inštrumentov nastáva v okamihu, kedy došlo k vypršaniu platnosti podkladového futures kontraktu. Takáto situácia vytvára u brokerskej spoločnosti potrebu jeho obnovy.

 

Pre používateľov platforiem MetaTrader to znamená, že v momente, keď daná obchodovaná komodita či burzový index expiruje, systém ich pozíciu automaticky uzavrie. Investori, ktorí sú zvyknutí držať pozície počas dlhších časových úsekov, si musia byť vedomí skutočnosti, že ak chcú pokračovať v obchodovaní s patričným inštrumentom, budú musieť svoju obchodnú pozíciu na platforme obnoviť manuálne.
 

Na nižšie uvedenom príklade ukazujeme, ako by tabuľka expirácii mala byť interpretovaná:

 

  Status Jul-15
  Otvorené 13/05/2015
OIL Zatvorené 13/06/2015
  Expirácia 17/06/2015

 

Na pravej strane je vždy uvedené meno príslušného inštrumentu - v našom prípade komodity (konkrétne ropy, obchodovanej podľa štandardu WTI čiže West Texas Intermediate). Prostredný stĺpec ukazuje stav príslušného inštrumentu.

  • Otvorené - značí dátum, kedy sa príslušný inštrument začal obchodovať. Na rovnakom riadku nasledujúceho stĺpca vidíme, že sa s inštrumentom začalo obchodovať 13. mája 2015.
  • Zatvorené - poukazuje na dátum, od ktorého je možné pozíciu na danom inštrumente iba uzavrieť. Dátum 13. júna v našom prípade predstavuje posledný deň pre otvorenie pozície - po tomto dátume možné pozíciu už len uzavrieť.
  • Expirácia - všetky pozície, ktoré nebudú uzatvorené k tomuto dátumu, budú systémom automaticky uzavreté počas poslednej hodiny obchodného dňa. Na nasledujúcom príklade si ukážeme, ako to funguje v praxi.

 

Predpokladajme, že v piatok 13. júna 2015 si investor otvorí pozíciu na trhu s ropou. Podkladový futures kontrakt pre tento inštrument vyprší (expiruje) v utorok 17. júna 2015.

Investor sa rozhodol, že túto pozíciu bude držať dlhodobo a keďže má v deň expirácie pozícii stále otvorenú, systém ju počas poslednej hodiny obchodného dňa automaticky uzavrie.

Okamih, keď bude pozícia najneskôr uzavretá je posledná hodina obchodovania v utorok 17. júna, ktorá zároveň predstavuje koniec obchodného dňa pre ropu. Investor chce pokračovať v obchodovaní s touto komoditou a preto hodlá otvoriť novú pozíciu. Toto môže urobiť najskôr na začiatku ďalšieho obchodného dňa, čo sa v prípade ropy po polnoci, v stredu 18. júna 2015.

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

zamknij