EURUSD 1.1335 USDJPY 110.70 USDCAD 1.3225 EURCZK 25.624 USDCZK 22.599 EURPLN 4.3329 USDPLN 3.8233
EURUSD 1.1335 USDJPY 110.70 USDCAD 1.3225 EURCZK 25.624 USDCZK 22.599 EURPLN 4.3329 USDPLN 3.8233

Založte si reálny účet

Založte si reálny účet

Mikro-loty bez minimálneho vkladu!

Založte si demo účet MetaTrader 5

Založte si demo účet MetaTrader 5

Obchodujte s virtuálnym miliónom

Demo účet MT 4

Demo účet MT 4

Vyskúšajte klasiku

Semináre a webináre

Semináre a webináre

Bezplatne každú stredu a vo štvrtok

Formácia hlava a ramená je obľúbená vďaka svojej údajnej presnosti pri predvídaní trendových zvratov

Všeobecné pravidlo

Niekedy dôjde k falošnému signálu, keď sa cena po prerazení línie podpory vráti na svoju predchádzajúcu úroveň - v takom prípade možno povedať, že formácia hlava a ramená zlyhala.

 

Akonáhle je však línia podpory prekročená, mala by sa považovať za líniu odporu. Kým ceny zostanú pod touto úrovňou, možno očakávať klesajúcu tendenciu trhu.

Druh grafu: čiarový, sviečkový, stĺpcový

Týka sa: zvrat trendu

Význam: vysoký

 

Formácia hlava a ramená je medzi investormi veľmi bežnou a obľúbenou reverznou formáciou. Najzákladnejšia schéma hlavy a ramien sa skladá z jedného (ľavého) ramena, jednej hlavy a jedného (pravého) ramena. Formácia hlava a ramená sa delí na vrcholy a dná.

 

head and shoulders

 

Vrcholy hlavy a ramien predstavujú zvrat vzostupného trendu, zatiaľ čo dná hlavy a ramien prestavujú zvrat zostupného trendu. Vrcholy hlavy a ramien sa môžu vytvoriť po vzostupnom trende, ktorý sa prepadá späť a vytvára lokálne maximum. Toto lokálne maximum sa nazýva ľavé rameno.

 

Čoskoro po vytvorení ramena má cena tendenciu vzrásť a znova klesnúť, čím vytvorí hlavu, ktorá predstavuje ďalšie lokálne maximum, a to vyššie ako rameno (ľavé aj pravé). Akonáhle je vytvorená hlava, tj. cena prestane klesať a znova rastie a tvorí pravé rameno, mala by sa zakresliť priamka, ktorá spája najnižšie lokálne cenové body formácie (najnižšie hodnoty medzi ramenami a hlavou). Táto línia sa nazýva líniou krku (neckline), ktorá môže byť vodorovná alebo môže mať vzostupný či zostupný sklon. Línia krku má v tejto formácii funkciu línie podpory. Ak je táto línia prerazená, cena s najvyššou pravdepodobnosťou bude pokračovať v poklese.

 

Ako ich zobraziť na platforme MetaTrader 5:

Vyhľadajte zreteľný rastúci cenový trend, ktorý vzápätí klesá a tvorí lokálne maximum;

  • úroveň, na ktorej cena znovu začína rásť a tvoriť hlavu, sa nazýva "línia krku" (ľavá línia krku);
  • hlavu tvorí ďalšie lokálne maximum, a to vyššie ako rameno, tj. cena bude stúpať od línie krku a potom zase klesne;
  • ďalšiu úroveň krku, tj. bod, do ktorého cena dopadne a odkiaľ začne znovu rásť a tvoriť pravé rameno, je veľmi dôležitá. Pomocou tlačidla [Nakresliť trendovú čiaru] možno narysovať priamku začínajúcu na ľavej strane krku a pokračujúcu cez pravú stranu krku ďalej vpred;
  • táto priamka, ktorá nemusí byť nutne vodorovná, je možným ukazovateľom, ktorý naznačuje, že akonáhle je úplne vytvorené pravé rameno, tj. cena prekročí líniu krku smerom nadol, možno očakávať významný prepad ceny.

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

zamknij