EURUSD 1.1331 USDJPY 110.73 USDCAD 1.3225 EURCZK 25.625 USDCZK 22.605 EURPLN 4.3327 USDPLN 3.8241
EURUSD 1.1331 USDJPY 110.73 USDCAD 1.3225 EURCZK 25.625 USDCZK 22.605 EURPLN 4.3327 USDPLN 3.8241

Založte si reálny účet

Založte si reálny účet

Mikro-loty bez minimálneho vkladu!

Založte si demo účet MetaTrader 5

Založte si demo účet MetaTrader 5

Obchodujte s virtuálnym miliónom

Demo účet MT 4

Demo účet MT 4

Vyskúšajte klasiku

Semináre a webináre

Semináre a webináre

Bezplatne každú stredu a vo štvrtok

Gannova analýza je založená na prirodzenom zákone, geometrických pomeroch a Gannovom zákone vibrácie, podľa ktorého sa každé aktívum vyznačuje vlastnou vibráciou v závislosti na svojej individuálnej energii

Všeobecné pravidlo

Gannov teoretický prístup možno pôsobí trochu tajomne, jeho praktické využitie na finančných trhoch je však súčasťou mnohých nástrojov, z ktorých najdôležitejšie sú popísané v tejto časti a sú aj celkom jednoduché.

William Delbert Gann bol tvorcom veľmi obľúbenej Gannovej analýzy, do ktorej patria rôzne nástroje, napr. Gannov vejár, Gannova trendová čiara a Gannova mriežka. Gann využil prirodzený zákon (z dôvodu analýzy ľudskej prirodzenosti a morálnych činov) a geometrické pomery vychádzajúce z kruhu, štvorca a trojuholníka k prognózovaniu cien a ako základ pre svoje teórie. Jeho analýza sa zakladá iba na vzťahu medzi časom a cenou.

 

gann grid

 

Ďalšou teóriou, na ktorej je založená Gannova analýza, je zákon vibrácie. Princípy Gannovho zákona vibrácie, použité na kapitálové trhy, boli prvýkrát predstavené verejnosti v roku 1909 v rozhovore, ktorý Gann poskytol časopisu "Ticker and investment digest", a možno ich zhrnúť takto:

 

gann analysis

 

Každý cenný papier má svoju vlastnú charakteristickú dráhu a rozsah pohybov, ktoré vyplývajú z objemu obchodu, smeru a ďalších faktorov. Cenné papiere sa pohybujú v rámci svojich individuálnych vzorcov, čiže, ako definoval Gann, "vibrácií". Gann tiež prirovnal cenné papiere k atómom vyhlásením, že sú akýmisi centrami energie, ktoré môžu byť vyjadrené aj matematicky. Ďalším zaujímavým Gannovým názorom je, že cenné papiere majú rovnakú silu ako magnety - môžu priťahovať alebo odpudzovať - čo znamená, že sa môžu v jednom okamihu dostať na trhu do vedenia a v ďalšom okamihu stagnovať.

 

Spolu s vyššie uvedenými teóriami, vychádzali Gannove pojmy väčšinou z matematiky a jej čísla pochádzali z dávnej histórie, napr. z egyptológie alebo dokonca z biblie. V jeho poňatí prognózovania cien mali niektoré čísla zvláštny význam a najvýznamnejšími z nich boli čísla 16, 25, 36, 49, 64, 121 a 144. Podľa Ganna tieto čísla spolu s geometriou a prirodzeným zákonom dodávajú navrhovaným nástrojom veľmi významnú prognostickú schopnosť.

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

zamknij