EURUSD 1.1333 USDJPY 110.71 USDCAD 1.3223 EURCZK 25.624 USDCZK 22.601 EURPLN 4.3326 USDPLN 3.8234
EURUSD 1.1333 USDJPY 110.71 USDCAD 1.3223 EURCZK 25.624 USDCZK 22.601 EURPLN 4.3326 USDPLN 3.8234

Založte si reálny účet

Založte si reálny účet

Mikro-loty bez minimálneho vkladu!

Založte si demo účet MetaTrader 5

Založte si demo účet MetaTrader 5

Obchodujte s virtuálnym miliónom

Demo účet MT 4

Demo účet MT 4

Vyskúšajte klasiku

Semináre a webináre

Semináre a webináre

Bezplatne každú stredu a vo štvrtok

Oscilátory sú veľmi užitočné nástroje, zachytávajúce dynamiku zmeny cien

Všeobecné pravidlo

Kým oscilátory môžu podať cenné informácie v období bez vyhraneného trendu, trendové ukazovatele bývajú účinnejšie v čase zreteľného smeru pohybu na trhu

 

Umením je rozhodnúť, ktorý nástroj by mal byť použitý v konkrétnej situácii

Oscilátory sú medzi obchodníkmi, ktorí sa riadia technickou analýzou, obľúbené, pretože zachytávajú rýchlosť zmeny cien aj smer ich pohybu. Kým cieľom nástrojov, akými sú cenové formácie, je analýza trendu a prípadných zvratov, oscilátory môžu vysvetliť dynamiku cien pomocou termínov "prekúpený" (overbought) a "prepredaný" (oversold) trh.

 

 

Je typické, že oscilátory zachytávajú zmeny trhových cien relatívne - vo vzťahu k hodnotám definovaným ako hranice, medzi ktorými dochádza ku kmitaniu v závislosti na konštrukcii daného nástroja. Ak sa cena blíži ku krajným hodnotám tohto rozmedzia, považuje sa trh za "prekúpený" - v prípade hornej časti rozmedzia, alebo "prepredaný" - v prípade spodnej hranice.

 

Najzákladnejšia metóda interpretácie oscilátorov je založená na úrovniach prepredania/prekúpenia - očakáva sa, že prepredaný trh znovu získa aspoň časť svojich strát a že sa prekúpený trh v krátkom čase vráti na svoju pôvodnú úroveň.

 

Signály môžu byť vysielané aj prostredníctvom tzv. divergencií (rozporov) - to sú situácie, kedy pohyb oscilátora nezodpovedá pohybu na príslušnom trhu. Predpokladá sa, že v takom prípade sa môže trh obrátiť smerom, ktorý naznačuje oscilátor.

 

 

Niektoré oscilátory možno tiež analyzovať rovnakým spôsobom ako cenový graf. V takom prípade možno identifikovať trendy, trendové čiary a technické formácie, napr. kanály či trojuholníky. Výsledky tejto analýzy môžu naznačovať možný pohyb daného oscilátora a následne podkladového trhu..

 

Oscilátory spolu s inými nástrojmi, napr. ukazovateľmi trendu alebo cenovými formáciami, môžu poskytnúť podrobný obraz situácie na danom trhu. Oscilátory sa považujú za účinnejšie v prípade horizontálnych trendov, kým v rýchlo sa pohybujúcich trendoch sú ich signály menej spoľahlivé.

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

zamknij