EURUSD 1.1334 USDJPY 110.68 USDCAD 1.3227 EURCZK 25.624 USDCZK 22.601 EURPLN 4.3315 USDPLN 3.8224
EURUSD 1.1334 USDJPY 110.68 USDCAD 1.3227 EURCZK 25.624 USDCZK 22.601 EURPLN 4.3315 USDPLN 3.8224

Založte si reálny účet

Založte si reálny účet

Mikro-loty bez minimálneho vkladu!

Založte si demo účet MetaTrader 5

Založte si demo účet MetaTrader 5

Obchodujte s virtuálnym miliónom

Demo účet MT 4

Demo účet MT 4

Vyskúšajte klasiku

Semináre a webináre

Semináre a webináre

Bezplatne každú stredu a vo štvrtok

Akciový trh znamená kapitalizmus v tej najčistejšej podobe

Najzaujímavejšie fakty

  • najväčšími burzami cenných papierov na svete sú v súčasnej dobe NYSE Euronext a NASDAQ OMX v Spojených štátoch a Tokijská burza cenných papierov
  • denný obrat celosvetového akciového trhu sa pohybuje okolo 250 miliárd amerických dolárov,
  • Čierny pondelok, ktorý nastal 19. októbra 1987, predstavuje najväčší jednodňový percentuálny prepad v histórii akciových trhov, ktorý doteraz nebol zásadným spôsobom vysvetlený,
  • rýchly hospodársky rast Číny sa odráža v silnom postavení Šanghajskej a Šenženskej burzy cenných papierov vo svetovej vrcholnej desiatke,
  • v auguste 2010 dosiahol trhový obrat Šanghajskej burzy cenných papierov dva a pol násobku burzy NYSE Euronext v Európe, hoci NYSE má vyššiu trhovú kapitalizáciu.

Akciový trh je verejnosti známy ako svet špekulácií a prijímania rizík s nádejou na obrovský zisk, tak ako bol zobrazený v hollywoodskom filme Wallstreet. Je miestom, kde sa začala Veľká hospodárska kríza dvadsiatych a tridsiatych rokov 20. storočia, a dodnes slúži ako barometer každej modernej ekonomiky.

 

stock market, wallstreet

 

Formálnejšie povedané, akciový trh je trhom, kde sa obchoduje s akciami, dlhopismi, inými akciovými nástrojmi a ich derivátmi. Obchod organizujú burzy cenných papierov a makléri, ktorí vystupujú ako ich členovia. Akciové trhy sú pre investorov miestom, kde môžu získať či prerobiť peniaze, a pre emitujúce spoločnosti predstavujú zdroj peňažných prostriedkov potrebných pre podnikateľský rast.

 

 

Prečo sú tak populárne?

 

Po celé desaťročia sú akciové trhy symbolom kapitalizmu a v časoch finančných turbulencií sa dostávajú do stredu záujmu médií. Pre mnoho ľudí je myšlienka pôsobenia na akciových trhoch spojená s obchodovaním na burzách cenných papierov a s rýchlymi ziskami alebo stratami.

 

Na burzách cenných papierov sa obchoduje s akciami spoločností známych z každodenného života, napr. telefónnych operátorov či výrobcov automobilov, a tak si niektorí ľudia môžu myslieť, že pochopiť trh je pre individuálneho investora relatívne jednoduché.

 

 

Čo hýbe akciovými trhmi?

 

Každý deň sa médiá po celom svete snažia vysvetliť sily ovládajúce pohyby cien akcií. Je príznačné, že najlepší výklad býva podaný až po tom, čo sa odohrali vlastné skutočnosti. Z fundamentálneho hľadiska sú pohyby cien spôsobené trhovým očakávaním spojeným s dynamikou ekonomického rastu a príjmov spoločností, infláciou a úrokovými sadzbami.

 

Pri analýze situácie na akciovom trhu je potrebné vziať do úvahy také faktory, ako sú ceny ropy a ďalších energetických komodít, stabilita politického prostredia a také prípadné udalosti, ako sú teroristické činy a vojna.

 

Podrobnejšie informácie o analýze akciových trhov nájdete v sekcii Fundamentálna analýza akciových trhov.

 

Návod na vykonávanie analýzy grafov pred prijatím obchodného rozhodnutia nájdete v sekcii Technická analýza.

 


 

Produkty, s ktorými sa dá obchodovať na akciovom trhu prostredníctvom spoločnosti HighSky

 

 Na našej obchodnej platforme HighSky môžete obchodovať s kontraktmi na vyrovnanie rozdielu (CFD) založenými na najrozšírenejších burzových indexoch, a to so všetkými z jediného miesta a s možnosťou sledovania grafov v reálnom čase, ktoré sú na platforme k dispozícii zadarmo.

 

Úplný zoznam akciových CFD, ktoré ponúkame na našej obchodnej platforme, zahŕňa:

  • Americké indexy – Dow Jones, Nasdaq, S & P500, Wall Street
  • Európske indexy - Euro STOXX 50, DAX, IBEX 35, MIB 40, FTSE 100, CAC 40, SWI
  • Ázijské indexy - China CHI50, Singapore Blue Chip, Japan 225

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

zamknij