EURUSD 1.1332 USDJPY 110.63 USDCAD 1.3148 EURCZK 25.640 USDCZK 22.616 EURPLN 4.3309 USDPLN 3.8230
EURUSD 1.1332 USDJPY 110.63 USDCAD 1.3148 EURCZK 25.640 USDCZK 22.616 EURPLN 4.3309 USDPLN 3.8230

Založte si reálny účet

Založte si reálny účet

Mikro-loty bez minimálneho vkladu!

Založte si demo účet MetaTrader 5

Založte si demo účet MetaTrader 5

Obchodujte s virtuálnym miliónom

Demo účet MT 4

Demo účet MT 4

Vyskúšajte klasiku

Semináre a webináre

Semináre a webináre

Bezplatne každú stredu a vo štvrtok

Ako sa obchodovanie na devízovom trhu líši od obchodovania na trhu cenných papierov?

Devízový trh je otvorený 24 hodín denne takmer 6 dní v týždni a nie je nijako geograficky určený. Zvyčajne ponúka aj leverage - páku (špekuláciu na zisk s požičanými peniazmi), ktorá je štandardnou súčasťou používaných finančných nástrojov, čo investorovi umožňuje podstúpiť vyššie riziko a usilovať o vyššie zisky než v prípade trhu cenných papierov.ket.

Kde je ústredie devízového trhu?

Ústredie devízového trhu nie je pevne dané. Devízový trh sa považuje za trh mimoburzový (OTC) a je decentralizovaný, pretože obchodovanie prebieha priamo medzi dvomi protistranami v mnohých rôznych finančných lokáciách a/alebo finančných centrách.

Kto sú účastníci devízového trhu?

Hlavnými účastníkmi sú centrálne banky, obchodné a investičné banky a ďalšie investičné spoločnosti a medzinárodné korporácie.

Ktoré meny, s ktorými sa obchoduje na devízovom trhu, sú najobľúbenejšie?

K najobľúbenejším menám, s ktorými sa obchoduje, patrí americký dolár (USD), euro (EUR), japonský jen (JPY), britská libra (GBP) a švajčiarsky frank (CHF). Menové páry EUR/USD, GBP/USD, USD/CHF a USD/JPY sa nazývajú "hlavnými", pretože tieto trhy stoja v strede záujmu medzinárodných obchodníkov.

Prečo niekedy v čase krízy a poklesu cien hlavných aktív niektoré aktíva naopak rastú?

To súvisí s dôverou investorov v určité aktíva. Zlato bolo napríklad vždy považované za náhradu peňazí - jedná sa o aktívum s vnútornou hodnotou. Preto v časoch všeobecnej krízy, prejavujú investori väčší záujem o zlato. Ďalším príkladom je švajčiarsky frank (CHF). Táto mena bola mnoho rokov považovaná za bezpečnú (stabilnú) menu, takže v prípade svetovej krízy začínajú investori, rovnako ako v prípade zlata, investovať do švajčiarskych investícií, čím zvyšujú hodnotu švajčiarskeho franku. Viac informácií o týchto vzťahoch nájdete v časti, ktorá sa venuje všeobecným trhovým mechanizmom alebo makroekonomickým údajom.

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.

zamknij